Čeští legionáři na Sibiři

Posted: 30. marca 2010 in občianska vojna

Pohľady na ruskú anabázu československých légií sa rôznia. Kým pre jedných boli legionári hrdinovia, druhí ich vinia zo zrady a krádeže časti cárskeho pokladu. Generálporučík Konstantin V. Sacharov, náčelník štábu a neskôr veliteľ Západnej armády, patrí k druhému názorovému prúdu. Vo svojej knihe Čeští legionáři na Sibiři opisuje vznik, činnosť  a zradu československých légií.

Reklamy
Komentáre
 1. Pavel J. Kuthan píše:

  Lze konstatovat, že se jedná o snůšku překroucených faktů, někdy i vysloveně lží, záštiplně a možná žárlivě mířené proti čs. legionářům.
  Je potřeba se uvědomit jeden základní fakt. Ten bohužel autorovi knihy, byť bezprostřednímu současníkovi tehdejších událostí, unikl. Možná ho nechtěl vnímat:
  – Čs. armádní sbor v Rusku nastoupil jako součást Čs. armády ve Francii transport po železnici směrem na Vladivostok, odkud se měl lodními transporty podle plánu ČNR (politického představitele tehdy ještě neexistujícího Československa, za které čs. legionáři bojovali) na západní bojiště a zde pokračovat v boji proti Centrálním mocnostem – Německu a Rakousko-Uhersku v boji za svobodné Československo. To byl cíl boje a smysl vzniku tohoto zahraničního vojska. V průběhu propuklé občanské války v Rusku se snažili zachovávat neutralitu až do provokací bolševické vlády, Čeljabinském incidentu a dalších zákeřných přepadech odzbrojovaných čs. vlaků na jaře 1918. Tehdy Čechoslováci museli vystoupit se zbraní v ruce proti Leninově vládě a cestu přes celé Rusko do Vladivostoku si vybojovat. To byl jejich hlavní cíl. V těžkých každodenních bojích s několikanásobnou přesilou dokázali to, co nikdo nikdy před nimi ani po nich – dokázali se po částech k cíli probít. Cestou svým bojem pomáhali vzniku protibolševického odporu a velmi tím napomohli organizaci ruské národní armády (bílých). Ocenil to nakonec ve svém zvláštním rozkaze kromě jiných vůdců “bílých”, neochotně i admirál Kolčak – to ještě v době kdy si myslel, že se mu podaří šedesátitisícový armádní sbor strhnout do likvidačního boje do posledního muže na své straně.
  – Čechoslováci již v polovině roku 1918 vyslyšeli doslova prosby vedení “bílých”, aby ještě z Ruska neodjížděli a pomohli bratrskému ruskému národu. Přestože již měli vybojovaný průchod až do Vladivostoku, mohli se tam přepravit, nalodit na lodě a odjet na západní bojiště k pokračování boje proti Německu a R-U (východní frontu Leninova vláda uzavřela), tak vyslyšeli tyto prosby a vrátili se směrem k Povolžské frontě, kterou pomohli zachránit v kritické době. Několik set československých legionářů v těchto bitvách, ještě mnoho dalších měsíců, bojovali za demokracii pro Rusko, po boku “bílých”. Bojovali a umírali v boji, který vůbec nebyl jejich prvotním cílem a smyslem. Dělali to pro pomoc ruskému národu, kterému chtěli pomoci k návratu demokracie z léta 1917.
  – V mnoha bojích zůstávali čs. jednotky osamocené, protože ruská strana nebyla schopna ve větším množství organizovat bojeschopné jednotky ruské národní armády. Samozřejmě vyjma skvělých jednotek některých velitelů, jako např. Kappel, Wrangel, kozáckých oddílů atd. To co ruské štáby posílali, byli však často oddíly sestavené z odvedených studentů a mladíků bez válečných zkušeností, kteří při prvním výstřelu často utíkali pryč.
  – U Kazaně čs. legionáři několik týdnů bránili pozice před nakonec i desetinásobnou přesilou nepřítele, který proti nim vrhal stále čerstvé jednotky. V improvizovaných okopech před městem tam v blátě, na slunci a na dešti, často hladoví a žízniví, s nedostatkem munice, leželi čs. legionáři a bránili odhodlaně město Kazaň. A obyvatelé města? Ve městě bylo několik ruských štábů národní (bílé) armády, několik set štábních důstojníků. Na pomoc unaveným a nevyspalým Čechoslovákům, kteří zažívali peklo před Kazaní, poslali jen malé skupinky mladíků, co hned při palbě utekli. Obyvatelstvo se chodilo dívat na okraj města dalekohledy na to, jak ti Čechoslováci bojují. Ještě den před pádem města, kdy již situace byla naprosto neudržitelná, se ve městě konal ples a dostihy. Podobné situace zažívali Čechoslováci i v jiných městech, ale v Kazani to bylo opravdu markantní. Když se potom v beznadějné situaci čs. jednotky začaly stahovat, začalo je obyvatelstvo prosit, aby neodcházely. Zřejmě tam měly tedy ve zbytečném boji pro někoho, kdo si to nezasloužil, protože pro svou obranu nic neudělal, vykrvácet všichni… Potom by možná genpor. Sacharov nenazýval Čechoslováky zrádci…
  – Kdyby Čechoslováci na základě rozkazu spojeneckého velení, v souladu s ruskou stranou, nepřevzali ochranu celé magistrály, byla by tato brzy nefunkční, protože na ní neustále útočily bolševické povstalecké skupiny. Po čem by potom genpor. Sacharov chtěl přepravovat zásoby?
  – Není pravda, že by Čechoslováci zpožďovali dopravu a neumožňovali přepravu munice a zásob. Je to vyložená lež. Skutečnost byla přesně opačná. Bohužel co vázlo byla často logistika ruské národní armády. Když se po železnici zkrátka nic neposlalo, tak po ní ani nic přijet nemohlo.

 2. mino678 píše:

  Kuthan je nebezpečný demagóg platený čs. tajnou službou. Na jeho stránkach nevie uviesť na seba ani email. Ten človek v živote nečítal angliké alebo svetové historické zdroje. Všetko čo si píšu česi o sebe je neskutočne prekrútené a falošné ako sú celí česi. Žiadna mníchovská zrada sa nekonala – to bola len odveta UK, F za Kolčaka 19 rokov po jeho poprave, ktorú spôsobili čs. legionári na pokyn z Prahy. Syrový neodolal ponuke boľševikov o voľnom pustení legionárov cez Vladivostok domov bez kontroly batožín – teda toho čo si ulúpili. Ako che tento český trapko prekrútiť slová Churchilla z 20 rokov 20 storočia že Československo sa zapísalo najhorším možnýn spôsobom do histórie už pri svojom vzniku, či srbských predtaviteľov o tom, že Masaryk je falošný potkan európy. Určite to povedali bezdôvodne. Celé čs. a českolovenské učenie o vlastnej histórii je podvod od samého začiatku. Kým sa s tým nevysporiadajú česi aj slováci, nepohnú sa ani o kúsok vpred. Snúška poloprávd a hlavne chýbajúcich podtsatných údajov to boli a sú české žvásty vždy. Vždy za každých okolností to otočiť tak, akí sú to len hrdinova. Pritom opak je pravdou. Československo = od samého začiatkku, lož, faloš a neskutočná zbabelosť. Preto tak aj dopadlo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s