Prejav Billa Clintona na uzavretej porade spoločného výboru náčelníkov štábov 25.10.1995

Posted: 8. mája 2010 in dokumenty, ZSSR

Posledných 10 rokov politika ku ZSSR a jeho spojencom presvedčivo dokázala nami vzatý kurz na odstránenie jednej z najsilnejších mocnosti sveta a tiež najsilnejšieho vojenského bloku. Využijúc chybné kroky sovietskej diplomacie, nezvyčajnú sebadôveru Gorbačova a jeho prostredia vrátane tých, ktorí otvorene zaujali proamerickú pozíciu, sme dosiahli toho, čo sa chystal urobiť prezident Truman prostredníctvom atómovej bomby. Pravda, s jedným zásadným rozdielom, dostali sme surovinový prívesok, štát nezničený atómovým výbuchom, ktorý by nebolo ľahko vytvárať.

Áno, vynaložili sme na to mnoho miliárd dolárov, no teraz sú už blízko tomu, čo sa u Rusov nazýva práca vo vlastnej réžii. Za štyri roky sme my a naši spojenci získali rozličné strategické suroviny za 15 miliárd dolárov, stovky ton zlata, drahých kameňov atď. Za neexistujúce projekty nám za veľmi malé sumy bolo odovzdaných vyše 20 tisíc tom medi, okolo 50 tisíc ton alumínia, dvetisíc ton cézia, berília, stroncia atď.

Počas rokov tzv. “prestavby” v ZSSR mnohí naši vojaci a biznismeni neverili v úspech nastávajúcej operácie. A zbytočne. Podlomiac ideologické základy ZSSR sme nekrvavo dokázali vyviesť z vojny za svetovú nadvládu štát, tvoriaci hlavnú konkurenciu Amerike. Naším cieľom v budúcnosti je poukázať pomoc všetkým, kto v nás chcú vidieť vzor západnej slobody a demokracie.

Keď na začiatku dali na Východ pracovníci CIA na uskutočnenie našich plánov 50 miliónov dolárov a potom rovnaké sumy, mnohí z politikov, vojakov neverili v úspech. Teraz, po uplynutí 4 rokov vidíme, že sa naše plány začali realizovať.

Jednako to neznamená, že sa nemáme nad čím zamyslieť. V Rusku, štáte s nedostatočným vplyvom USA je nevyhnutné vyriešiť niekoľko úloh: všemožne nepripustiť ku moci komunistov. Pomocou našich priateľov vytvoriť také podmienky, aby v parlamentých pretekoch boli postavené všetky mysliteľné aj nemysliteľné prekážky ľavým stranám. Riešenie dôležitých politických momentov je nevyhnutné urobiť tak, aby z prezidentského prostredia Jeľcina odišli tí, ktorí sa skorumpovali. A dokonca bezvýznamné “preorientovanie sa” terajšieho prezidenta neznamená našu porážku. Bude to len šikovným politickým fígľom. Cieľ ospravedlňuje prostriedky.

Keď vyriešime tieto úlohy, tak v najbližšom desaťročí treba vyriešiť dalšie problémy: rozčlenenie Ruska na malé štáty cestou medzirasových vojen podobných tým, ktoré boli organizované v Juhoslávii; definitívny rozpad vojensko-priemyselného komplexu Ruska a armády, nastolenie režimov v odtrhnúcich sa od Ruska republík aké potrebujeme my. Áno, povolili sme byť Ruskú mocnosťou, ale impériom bude len jeden štát – USA.

Zdroj:  Naš sovremennik

Reklamy
Komentáre
  1. 🙂 to bola pekná reč. a im to ale aj vyšlo. a naštastie bez tej atomovky

  2. mt24svk píše:

    Čo bolo na tom pekné?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s